Călin Forț, discuție importantă cu ministrul Dezvoltării – bani pentru noi blocuri ANL și o sală polivalentă de 3.000 de locuri în Zalău

Navo cover cover cover

Ministrul Dezvoltării și Lucrărilor Publice, Cseke Attila a fost prezent pe data de 21 ianuarie la Zalău unde a avut discuții cu reprezentanții administrației publice locale. Un moment important a avut loc la întrevederea dintre ministrul Cseke Attila și viceprimarul cu atribuții de primar al Zalăului, Călin Cristian Forț.

Salajul liber Pub

În contextul vizitei la noua creșă și bazinul de înot din Zalău, Călin Forț i-a expus ministrului planurile pentru dezvoltarea cartierului Dealul Morii. În planurile Primăriei Zalău sunt cuprinse și construirea de noi blocuri ANL, cât și o sală polivalentă de 3-5.000 de locuri, ținând cont de activitatea sportivă a echipelor de primă ligă HC Zalău la handbal și SCM Zalău la volei, formație care a jucat anul trecut și în cupele europene.

Călin Forț susține că și-a exprimat dorința față de ministru pentru a realiza aceste investiții prin Agenția Națională pentru Locuințe și prin Compania Națională de Investiții. Ministrul Dezvoltării a răspuns pozitiv și a susținut că va sprijini proiectele administrației conduse de Călin Forț.

„I-am exprimat domnului ministru dorința de a acesa fonduri pentru aceste investiții prin Ministerul Dezvoltării. Construirea de noi blocuri ANL în Zalău este o necesitate ținând cont de numărul mare de solicitări, la fel și ridicarea unei săli polivalente, ținând cont că avem două echipe în prima ligă, atât la volei, cât și la handbal. Având în vedere care sunt prioritățile din anul 2024, și anume, finalizarea proiectelor deja existente, ministerul va face o analiză, iar domnul ministru ne-a transmis că ne va sprijini în aceste demersuri, iar în perioada următoare vom putea primi vești bune pentru aceste proiecte”, ne-a transmis Călin Cristian Forț, viceprimarul cu atribuții de primar al Zalăului.

Distribuie articolul
Comentarii: 0

Adresa de e-mail nu va fi publică. Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii.