Zălăuanii se plâng de culoarea apei de la robinet. Cum explică situația directorul Companiei de Apă

cover cover

În ultimele zile, în spațiul public, mai mulți zălăuani s-au plâns de culoarea apei care curge la robinet în mai multe zone din oraș. Zălăuanii se plâng că apa are o culoare gălbuie spre maroniu.

Salajul liber Pub

„O bătaie de joc. De 40 de minute apa încontinu e la fel”, scrie un zălăuan. Un altul completează „la fel e și la noi în cartier”. Alții se plâng că au lăsat apa să curgă zeci de minute, dar culoare nu se schimbă.

Marcel Zaharia, directorul Companiei de Apă Someș SA – sucursala Zalău știe de problemă și ne-a explicat de ce a ajuns apa să aibă această culoare. Acesta explică faptul că problema culorii apei este cauztă de avaria de duminică, 15 martie. Acesta dă totuși asigurări că apa se încadrează la ora actuală în parametrii normali.

„Am avut duminică o avarie majoră pe aducțiunea de la Vârșolț. Din păcate la repornire au fost semnalate situații cu apa gălbuie. Echipele de intervenție au făcut spălări în mai multe zone ale orașului. S-au făcut analize pe rețea. După spălări apa furnizată se încadrează in parametrii normali”, transmite pentru Sălajul Liber directorul Companiei, Marcel Zaharia.

Distribuie articolul
Comentarii: 0

Adresa de e-mail nu va fi publică. Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii.